×

Besked

Failed loading XML...

I 2011 var manden til formandsmøde i DKK, hvor der blev udleveret bla. statistik over stambogsførte hvalpe. Tallene var meget bekymrende, og var medvirkende årsag til at DKK ændrede holdning i forhold til krav og restriktioner når hvalpe skulle stambogsføres. Dette i håb om at flere avlere ville stambogsføre deres kuld og blive medlem af DKK.

Artiklen er egentlig et svar på et referat fra et møde DSPK havde med DKK om stambogsføring af klubbens racer (nr. 1, marts 2013), og den blev offentliggjort i klubbens blad - nr. 3, august 2013.


Jeg tror ikke det er helt forkert, når jeg vover den påstand, at medlemmerne i DSPK er glade for deres hunde - at vi hver især bruger tid sammen med vores hunde til fælles fornøjelse. Jeg oplever også, at klubbens opdrættere gør sig umage med, at avle verdens bedste hvalpe. De rette forældredyr bliver valgt med udgangspunkt i fysisk og mental sundhed, og man avler for at bevare og forbedre racens særpræg og egenskaber.

I årets første nummer af vores nye og flotte blad, kan vi læse et referat fra et møde mellem DSPK's bestyrelse og DKK. Mødet handlede om avlsrestriktioner og stambogsføring. DKK kunne fortælle, at antallet af registrerede hunde af DSPK's racer er forholdsvis høj, lige med undtagelse af dværgpinscheren, som har oplevet en "Paris Hilton" effekt.

Det synes jeg er bekymrende. Argumenterne for at avle hvalpe med stamtavle er nok velkendte. En stamtavle kan sammenlignes med en varedeklaration, som med en vis sikkerhed kan sige noget om hundens størrelse, sundhed, særlige egenskaber og temperament. Hvalpe avlet uden stamtavle mister deres historik i forhold til f.eks. resultater fra udstillinger, sundhed og mulig indavl. Det betyder, at der er der risiko for, at racen bliver forringet.

Hvorfor så avle uden stamtavle? Jeg har et bud: penge. Der avles og sælges mange dværgpinscherhvalpe uden stamtavle. Se bare på guloggratis.dk, dba.dk og Facebook. I 2010 blev der registreret 280 dværgpinscherhvalpe i Dansk hunderegister. Heraf blev 54 stambogsført i Dansk Kennel Klub. Der er bare 19 %.* Kvantitet går forud for kvalitet i opdrættet.

Jeg synes også det er bekymrende, at lige præcis punktet om dværgpinscherens nedgang i registrerede, stambogsførte hvalpe ikke bliver uddybet. For man kan vel ikke bare sætte punktum, når man oplever, at én af klubbens racer bliver masseavlet af tankeløse pengeopdrættere? Andre klubber som f.eks. Dalmatiner Klubben og Puddelklubben har oplevet lignende modefænomener. Hvilke erfaringer har de, og hvordan har de taklet det? Hvordan vil DSPK's bestyrelse gribe denne problematik an? - evt. i samarbejde med DKK?

Jeg tror nemlig at klubbens medlemmer fortsat gerne vil kunne glæde sig over deres hunde, uanset race. Og hvalpekøbere vil gerne kunne henvende sig til opdrættere der tager ansvar for deres avl, og købe hvalp i forvisning om, at opdrætterne har gjort deres forarbejde samvittighedsfuldt.

Med venlig hilsen

Lene Mortensen
Kennel Gribskovens

* Fra materiale udleveret på DKK formandsmøde 2011

 

Del artiklen

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dansk Kennel Klub

Nyt fra andre sider